Hata
  • JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Makaleler

8x5-site

8 Mart 1857 yılında Amerika’da tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve kötü çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapmaya başlamasıyla ilk ateş yakıldı. Başlayan bu grevler sırasında çıkan yangında ise maalesef 129 kadın yanarak yaşamını yitirdi.
Kadınlara özgü bir günün var olması ise ilk kez 1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen bir konferansta 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması kararıyla alındı.
Aslında çok fazla emek verilmesine ve bedel ödenmesine rağmen bu güne geldiğimizde başta kadınlar olmak üzere emekçiler üzerinde çok fazla olumlu anlamda değişen bir şey malesef olmadı. Ama bizler gene de yılmadan mücadele veren emekçi kadınların yanında yer alarak destek vereceğiz ve haklarını sonuna kadar savunmalarını sağlayacağız.
Haklar tüm alanlarda aranmalı ve uğraşı verilmelidir, bunun son örneğini siyasi anlamda CHP sağlamıştır. Değişen yeni parti tüzüğü ile birlikte CHP kadın kotasını yönetici anlamında % 33 yapmıştır, bu diğer siyasi partiler arasında en yüksek değerdir. Buda kadınlara partimizin verdiği değeri, önemi gösterir, umarım bu kota diğer partilere de örnek olur.
Sözlerime usta yazar Nazım Hikmet’in şiiriyle son veriyorum, ve bir kez da ha   8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, selam ve saygılarımı iletiyorum.

Murat KAPAN

Ve kadınlar
Bizim kadınlarımız;
Korkunç ve mübarek elleri
İnce, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
Anamız, avradımız, yarimiz
Ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen
Ve soframızdaki yeri
Öküzümüzden sonra gelen…
BİZİM KADINLARIMIZ…                         
                                                 
                                                    Nazım HİKMET.


Sosyal Ağlar

İletişim

  • Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Hotmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Facebook: Murat Kapan
  • Tweeter : @muratkapann